BORONICA – Si kultivohet?

Fshehtësia kryesore e boronicës është se kjo kulturë bujqësore kërkon tokë me aciditet tepër të lartë. Për shumëzimin e boronicës, edhe sot përdoret e njejta teknikë e ndarjes (klonimit) sikurse është përdorur njëqind vjet më parë. Për të arritur tek vjelja e pare modeste, nevojiten pesë vjet kultivim, ndërsa kaquba e boronicës është frytdhënëse deri në 50 vjet. Mësoni më tepër rreth pjekjes, mbledhjes dhe selektimit të kësaj kulture. Dhe një gjë duhet ta dini, boronicat me aromën më të mire nuk mund ti gjeni në dyqane, prandaj provoni ti kultivoni vetë ato.

Klikoni në hallkën rrotë (settings) në anën e djathtë poshtë videos dhe më pas në “Subtitles/CC” zgjidheni gjuhën shqipe.

Udhëzime të tjera

NGJARJET
<
Korrik, 2024
>
DI MA ENJ PR SH
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
REZULTATI I ANKETAVE

Fermerë të dashur, çfarë lloj media-burime te informimit përdorni për marrjen e informatave në bujqësi?

MOTI