Bletaria | Vjelja dhe nxjerrja e mjaltit nga kosherja e bletëve | hap pas hapi

Kosherja e bletëve që nga viti i kaluar është kultivuar dhe ka prodhuar mjaltin e saj të parë. Largimi i kornizave të mbuluara me mjaltë, zhbllokimi, përdorimi i një ekstraktori me centrifugë, filtrimi dhe ripërdorimi i kornizave të krehura të varura në një koloni më të dobët, të gjitha këto janë përfshier në këtë video.

Në video janë instaluar me sukses 3 koshere me nga 2 koloni të tërhequra. Ato përdoren veçanarisht për polenizimin e pemëve frutore. Sidoqoftë, cilësia e mjaltit është e tillë që ne do të mund të vjelim çdo vit disa korniza vetëm për përdorim personal.

Për të mësuar më shumë në gjuhën shqipe klikoni në hallkën rrotë (settings) në anën e djathtë poshtë videos, pastaj subtitles /CC dhe sigurohuni që në listën e paraqitur të jetë e klikuar njëra prej gjuhëve dhe më pas në auto-translate dhe zgjidheni – Albanian.

Udhëzime të tjera

NGJARJET
<
Maj, 2024
>
DI MA ENJ PR SH
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
REZULTATI I ANKETAVE

Fermerë të dashur, çfarë lloj media-burime te informimit përdorni për marrjen e informatave në bujqësi?

MOTI